Autorův sloupek - Vlk - 03/23/2001 11:39:13 (Starší články.)
ČD, ČEZ, Telecom, školství, zdravotnctví, armáda ....
Co mají společného předcházející instituce a oblasti? Dvě věci:
1) jsou to buďto státem řízené, nebo monopolní oblasti (Telecom dosud byl),
2) jsou to oblasti, kde se vyskytuje dosti problémů.
Je s podivem, že se stále najdou lidé, kteří si neuvědomují, že tyto dvě věci nejsou společné náhodou, ale že spolu těsně souvisí. Tito lidé (ať už ve vládě pánové typu Grégr, Zeman a spol, nebo na nižších úrovních jako odborář pan Dušek, v dřívějších vládách pan Dyba a jiní) si pořád namlouvají, že dokáží to co nikdo před nimi. A to být státním a přesto dobrým hospodářem a nahradit drobnou píli a snahu mnoha lidí svými \"geniálními\" kroky. Posledním důkazem, že tyto myšlenky nejsou mrtvé, ale vesele bují, je Grégrův \"Velký třesk-plesk\". Nedávno vyšla ve světových časopisech zajímavá studie, která porovnávala míru svobody ekonomiky a její výkonnost. Není nahodné, že byl tento vztah téměř přímo úměrný, tedy čím svobodnější ekonomika tím výkonnější. Asi nejlepším příkladem jsou USA. Nechci tady státy chválit jako modlu, ale ať si naši kapitáni státu uvědomí, kolikrát nás strašili vysokou inflací, krizemi a nezaměstnaností a kolikrát nás chlácholili tím, že sociálně tržní ekonomika nás před tím ochrání. Lehké srovnání (byť nesrovnatelného) zemí USA na jedné, německa, Francie a dalších států EU, které vykročily před námi na cestu tržní ekonomiky však ukazuje, že krize se v USA zatím nekoná, nezaměstnanost je v \"rozumných mezích\" a inflace je téměř zanedbatelná.
Je samozřejmé, že na to mají vliv i jiné věci, takže nelze srovnání paušalizovat, nicméně hlavní zákonitost je dle mého názoru nesporná: otevřenější ekonomika = výkonnější ekonomika. Až zase uslyším jak slova \"trh vše nevyřeší\", vzpomenu si na naše politiky a jejich kolegy v sociálních státech a musím dodat: \"ale politici to také nedokáží a na rozdíl od trhu ještě něco zničí.\" Stát by se samozřejmě měl o občany částečně starat a v případě nouze podat pomocnou ruku, ale není normální stav, kdy pomocnou ruku podává 20, 30 a více % obyvatel. Pak je třeba přiznat, že stát selhal ve funkci umožnění lidem se o sebe postarat, protože myšlenka, že tak velký počet se o sebe nedokáže postarat samo je nesmysl. Je to prostě jenom o tom, že odevzdáme státu daň, on s ní chvíli hýbe na účtech, poplatí něco úředníků a papírování a co zbyde nám vrátí na podporách, dotacích atd. Mně osobně to připadá stejně zvrhlé, jako placení výpalného zločincům. Prostě dáme něco státu (ne že by to byl zločinec), aby nám z toho on něco vrátil. Bohužel nahoře stále sedí spousta lidí, kterým dělá dobře, že mohou rozhodovat o miliardách Kč a určovat kam půjdou. To je prvek nesvobody, protože každý z nás má přání, která by si rád splnil a věci, kam by peníze dal raději než kam je cpe stát.
No a co zbývá, až příště budeme volit, ptejme se kolik naši politici od nás budou požadovat (na daních) a teprve poté co nám za to slíbí. Protože jedno bez druhého nám nic neřekne. Stát tedy má zajistit obranu a ochranu práva, pomocnou ruku sociálně slabím (a jen těm), základní objem vzdělávání a zdravotnictví. Ale to ostatní by již měl přenechat lidem.
P.S. Mimochodem, dovedete si představit, že by nějaký supermarket u kasy prohlásil, že ono to zboží je dražší na etiketách a toho prášku není 9 kg jak se píše na etiketě, ale jen 7, protože ono to nějak nevyšlo. Zdá se vám to divné? Zkuste se projet s ČD a pochopíte, že lidem z drah to připadá naprosto normální. Tento týden jsem se do Prahy nedostal s mením zpožděním než 25 min. No a pro pracovníky GŘ mám jeden vzkaz: Slušný člověk, který pozná, že na svoji práci nestačí odejde sám, vás bude muset někdo vykopat.

00006