Autorův sloupek - Vlk - 16. března 2005 10:30:07 (Starší články.)
Vládní krize a ekonomika

V poslední době kulminuje vládní krize a do ní přichází zprávy o růstu ekonomiky, zhodnocování koruny vůči dolaru i euru, snížení schodku obchodní bilance atd. Co to má všechno znamenat – po varování z počátku krize, že situace může ekonomiku destabilizovat, mít dopad na růst cen a na růst produkce. Je samozřejmě velmi zjednodušené to dávat do souvislost – dopad vládních opatření i krizí bývá spíše středně až dlouhodobý, takže jde spíše o náhodu. Ale zároveň to ukazuje, že v globalizovaném světě je moc politiků daleko menší než dříve. Většině lidí je jejich chování naprosto ukradené a vzpomenou si na ně jedině díky zprávám v novinách. Majitelé firem a ředitelé jsou v případě malých firem na okraji zájmu a rozdíl v politice nepozorují, mezinárodní korporace si zákony přizpůsobují lobováním k obrazu svému.


Jedná se tedy spíše opravdu o divadlo, kdy si pár lidí, kteří se jinde neprosadili – alespoň v české politice je to pravidlo, snaží namluvit, že jsou pupkem světa a občané jsou jejich „skoro poddaní“. Množství lidí chodící k volbám by jim už mělo dát jasně najevo, že většina lidí na ně kašle a považuje za darmožrouty. Povolání politik je ve velké míře pouze midální žonglér s hesly, který se snaží najít to, na co lidi slyší a částečně hájení zájmů jisté skupiny lidí resp. předstírání hájení zájmů. ODS se tak snaží předstírat, že podpoří podnikatele a živnostníky – monopol Telecomu, zpoždění privatizace bank, podržení regulovaných nájmů a další jasně svědčí, že to nebude tak horké. ČSSD předstírá podporu zaměstnanců – zvýšení nezaměstnanosti, komplikace pro zaměstnavatele (ať už daňového systému, nebo podmínek zaměstnávání), zadlužování státu také ukazuje, že to je jen blábol a vějička pro voliče. KDU předstírá, že je jazýčkem na vahách a krotí extrémy – komické, kdyby KDU neexistovalo jazýčkem na vahách by byl počet hlasů voličů a ne spolek korytníků.


Potvrzením tohoto divadla je i současné hodnocení krize „byt Standy“ – i v ČSSD přiznávají, že to bylo špatně mediálně pojato – tedy nebyly osoby, které by do médií vypustili ty správné informace a poradili Standovi, co má říkat. Co nám tím vzkazují? Nezáleží co děláme. Důležité je, že to umíme hezky okecat.


Nevadí mi to ve velké politice, ale už se to objevuje i na regionální úrovni – vzpomínám na případ tří majitelů větších obchodů v jednom nejmenovaném městečku – všichni byly v městské radě a jakoby náhodou se zrovna v tu dobu neúspěšně ucházel o pozemek jeden z obchodních řetězců – samozřejmě ho nedostal. Proč by si taky radní ve vlastním, pardon obecním, zájmu nechali vzniknout konkurenci …


00005