Autorův sloupek - Vlk - 27. února 2005 20:19:16 (Starší články.)
Vládní krize – a vo tom to je ….

Sleduji situaci již od článku v MF Dnes a zahájení petice za odstoupení S. Grosse a začínám mít pocit, že se pořád jedná spíše o zástupných problémech, technice řešení, ale stále se zúčastnění nemohou dohodnout, co je vlastně cílem. Resp. Se nesnaží najít něco, co by bylo blízké cílu většiny (resp. zvolené většiny) dotyčných. Je pravda, že to není jednoduché, protože ty cíle jsou poměrně odlišné. Rád bych zde alespoň nastínil svůj názor na cíle jednotlivých stran, které tuto hru hrají.


1) ČSSD nejsilnější strana – nelze s ní nezačít. Strana jako celek jistě stojí za zachování stávající vlády, která naplňovala většinu bodů, které ČSSD chtěla (těch reálných, nepíši tu o předvolebních slibech). Takže naše sociální síť je velmi měkká, úřednictvo roste, stát má dost silné pravomoci, zdravotnictví a školství jsou bezplatné, bohatí platí vysoké daně (alespoň na papíře). Co víc by si sociální demokrat mohl přát. Na druhou stranu řadový členové jistě cítí ten tlak na odstoupení a mnozí asi váhají jestli by nebylo lépe tuto věc nějak radikálně řešit (ať už spojí s KSČ(M), předčasné volby, odstoupení p. Grosse, …). To je ovšem v příkrém rozporu s cíli čelních představitelů – na nich je vidět současná panika. Rozhodně nečekali tak rychlí sled událostí, spíše očekávali poklidné doklouzání do voleb a pak přechod do důstojné opozice. Teď jim hrozí rychlí odchod a nepříjemné otázky jejich členské základny a sestup zpět do reálného života. To je pro lidi, kteří jsou v politice 4 a více let, mají svůj životní standard a relativní klid velmi nepříjemné (p. Gross je jen špička ledovce). Tito lidé se tak vlády budou držet jako (sorry) \"hovno košile\".


2) US – tak tady je to asi nejjednodušší v podstatě platí totéž co pro ČSSD, pouze odchod do politického hřbitova po volbách je již téměř jistota a oživení asi nevěří už ani páni ministři, takže Titanic se potápí, ale ministři US budou tančit do konce.


3) KDU-ČSL celou akci dost přiostřila. Jsem přesvědčen, že ze začátku to bylo budování lepší výchozí pozice pro spolupráci s ODS (velmi pravděpodobná koalice). No a celá situace se tak nějak rozběhla, snad až moc rychle. ČSSD se semknula a couvnout moc nejde aniž by si lidovci zachovali alespoň nějakou tvář. Nelze odhlédnout od ministrů, kteří svým jednánm také dávají najevo, že košile (ministerstvo) je jim bližší než kabát (strana) … Ovšem jejich další chování asi bude rozhodující. V tuto chvíli bych řekl, že jejich cílem je (jak již několikrát dokázali) jít do voleb s tím, že ve vládě byli příliš slabí a za její chyby tedy nemohou, ale byli tím garantem, kdo zabránil KSČ(M) vstoupit s ČSSD do vlády …


4) KSČ(M) se chová zcela konzistentně a jak je nemám rád, musím přiznat, že velmi logicky. Předčasné volby by jim asi moc nepomohli (o křeslo víc nebo míň …), takže spíše čekají co jim kdo nabídne a profitovali tak z vydírání někoho jiného (nejpravděpodobněji ČSSD). Jinak jim stačí vesele čekat jak moc se ČSSD v čele se Grossem a Škromachem zesměšní a kolik voličů jim tak nadeženou.


5) ODS je ve velmi složité situaci. Sama na dění má vliv jen zprostředkovaně (dokud v koalici nevznikne opravdový rozpor, větší než současné slovní přestřelky). Je již dlouho v opozici a na vládu se třese. Na druhou stranu ve mně budí dojem strany, která počítala s dalším rokem v opozici. Ten ještě potřebuje na nalezení vhodných kandidátů na ministry (a tedy i volebních leaderů), vypilování kroků po vstupu do vlády, … Takže bych řekl, že pragmatická část si uvědomuje, že na vládu (volby) ještě nejsou zcela připraveni a předčasné volby by nemuseli být to pravé ořechové. Dostávají druhou šanci a pokud zklamou, třetí šance již nemusí přijít, resp. prodleva do ní může být delší než jen 2 volební období. No a společně s KSČ(M) může také čekat na divadélko vládní koalice, protože ti znechucují svoje voliče, kteří buďto přejdou jinam (nejpravděpodobněji k opozičním stranám) nebo k volbám nepřijdou vůbec – v obou případech se pozici ODS a KSČ(M) posílí, vzhledem k disciplíně jejich voličů.


00005