Autorův sloupek - Vlk - 20. února 2001 21:15:36 (Starší články.)
Předjaří

Po velmi krátké zimě (alespoň zatím) pomalu přichází jedno z nejkrásnějších období roku – předjaří. Ještě není jaro plné včeliček a kvetoucích rostlinek, ale už je ve vzduchu cítit konec zimy. Odpoledne je již tepleji a především den se výrazně prodloužil, takže proti nejkratším dnům ke konci prosince máme k dobru skoro dvě hodiny a každým dnes se tento rozdíl zvětšuje v náš prospěch. Pomalu opět chodíme do práce a z práce za světla a člověk se tak občas dostane na vycházku nejen při svitu luny.


Je to vlastně trochu slavnostní předjaří, protože je první v novém tisíciletí (rok 2000 patřil samozřejmě ještě do minulého). Snad si to ani neuvědomujeme, vždyť máme tolik starostí. A navíc, je to nové tisíciletí jen podle našeho Gregoriánského kalendáře. Přestože je to dnes ve světě jeden z nejpoužívanějších kalendářů, měli bychom si uvědomit, že je vlastně jeden z nejmladších. Vždyť ještě na přelomu století se např. v Rusku používal Juliánský (proto byla také říjnová revoluce v listopadu) a v Evropě nebyl zaveden o mnoho dříve. A daleko starší jsou kalendáře židovské, čínské, mayské a mnohé další. Co vlastně ten náš znamená. Je to jen magie čísel, s kterou si můžeme hrát, jak chceme. Proč neslavit Nový rok třeba v červenci (vlahé noci by jistě byly velmi příjemné a alespoň bychom okusili pocitů Australanů). Nečekejme proto, že se něco změní, že budeme moudřejší, že se vyřeší to i ono. O věci se stále budeme muset starat sami a snažit se, aby se změnily k lepšímu.


Přispět k tomu může každý z nás a třeba jen tím, že se na svět kolem nás bude trochu usmívat a tvářit se vlídněji. Vždyť třeba jen první teplé paprsky Slunce k tomu jen a jen vybízejí.


00003