Autorův sloupek - Vlk - 18. května 2004 9:34:01 (Starší články.)
Opět v kině - Van Helsing

Tak jsem po nějaké době zašel do kina - film Van Helsing. Nebudu zapírat, že jsem byl poměrně zklamán. Toto jméno a jménu Drakula mám spojeno s velmi silným příběhem z knihy Brama Stokera. Věřil jsem, že to lze zpracovat mnoha způsoby a snad se nedá udělat moc chyb.


Van Helsing mě přesvědčil o opaku. Spojení několika legendárních literální postav utvořilo dort, který vařil pejsek a kočička. Drakula, Frankenstein, dr. Hyde jsou skvělé příběhy, ale jejich spojení ukazuje, že z mnoha dobrého může vzniknout nedobrý guláš. Trochu mi to připomenulo filmu Mumie, kde se autor sice zpočátku snaží o jistou realističnost, ale postupně sklouzne do naprosté iracionality zdůrazněné glosami dalších postav (potrhlý vědec/mnich), které jsou sice často vtipné, ale nějak tam nezapadají a z filmu dělají spíše parodii.


Efekty jsou skvělé a trochu jsem měl pocit, že práv množství motivů bylo způsobeno snahou najít pro všechny efekty alespoň jakési opodstatnění.


Pro nás je jistě zajímavé sledovat záběry Prahy (byť s tvrzením postav, že se jedná o Budapešť) a několi našich herců ve vedlejších rolích. Škoda, že některý nedostal větší příležitost, výkony herců v hlavních rolích rozhodně nejsou tak super. Hlavně herečka hlavní hrdinky byla do své role kvalifikována svojí postavou. Tady bych se ovšem poklonil její kráse. Již dlouho jsem neviděl tak pohlednou ženu a navíc bych řekl, že dokazuje, že šaty sex-apealu rozhodně nemusí škodit, spíše ho mohou zdůraznit. Na druhou stranu bych čekal, že na boj s úpíry by každý zvlil pohodlnou obuv a nikoliv kozačky s podpatkem, což je přesně jeden z těch detailů, který filmu dává punc iracionality a nadsázky, snad až přehnané.


Pokud tedy hledáte příběh, na tento film zapomeňte, pokud vám stačí efekty a napětí během celého filmu spolu s atraktivními herci, vzhůru do kina. Pro mě ovšem Van Helsing zůstává stále v paměti ve ztvárnění A. Hopkinse...


00002