Autorův sloupek - Vlk - 18. března 2004 14:09:19 (Starší články.)
Kdo může za rostoucí nezaměstnanost?

Asi všichni zaregistrovali zprávu, že nezaměstnanost nám „utěšeně“ narůstá a to na téměř 11%. A asi všichni také četli nebo slyšely názory a polemiky, co je příčinou. Asi nejvíce nesmyslná, ale zároveň poučná byla slova pana ministra sociálních věcí, který obvinil podnikatele, že nevytváří nová místa. V tomto obvinění se pro něho ovšem skrývá poměrně zajímavý důsledek: podnikatelé se chovají jak nejlépe pro sebe uznají za vhodné a vláda (parlament, senát) jsou tu proto, aby pravidla nastavila takovým způsobem, že to nejlepší pro podnikatele je podnikat = vytvářet nová pracovní místa. Protože podnikatelů je u nás poměrně hodně je velmi nepravděpodobné, že by to dělali naschvál naší vládě a nevytvářeli (rušili) pracovní místa. Daleko pravděpodobnější je, že naše vláda (parlament, senát) nezvládli svoji roli ve vytváření vhodného prostředí a pravidel. Slova pana ministra takto přeložena říkají: jsme tupí a neschopní, neumíme tuto zemi řídit. Takovou upřímnost bych od ministra ani nečekal, ale děkuji mu za ni a zároveň prosím všechny voliče aby si ji před příštími volbami zapamatovali a řídili se podle ní.


To je tedy podle mého názoru první důvod: špatné podmínky pro podnikatele. Nechci teď volat po programech na podporu nezaměstnanosti, spíše po zjednodušení a snížení daňové zátěže – hlavně zjednodušení a omezení oněch výjimek, odpočitatelných položek a podobných rádoby sociálních bludů.


Druhý důvod je nízká mobilita pracovních sil = částečně česká konzervativnost a částečně nedostatek bydlení. Zde má, se svým regulovaným nájemným resp. Pomalou deregulací, opět na hlavě máslo vláda – nejen tato, ale i ty předchozí – ať menšinová ČSSD, nebo koalice ODS – ODA – KDU-ČSL, které to považovali za sociálně příliš líbivé. No nic, zvolili jsme si je, máme je. Velký podíl ale mají naši zastupitelé městští – kolik bytů se vlastně prodalo do osobního vlastnictví (resp. Bylo nabídnuto k odkoupení)? Zkusil se někdy někdo zajímat o možnost odkoupení – je to docela zábava. Mám s tím zkušenosti, které mohu shrnout následovně:


maily neposílejte, úřad je ignoruje a neodpovídá


telefony jsou zbytečné, většinou odpoví, že nic neví a zavěsí


osobní návštěva: trvejte na rozumné odpovědi a na datu. Připravte se, že nebudete příliš vítáni.


No moje poslední zjištění je, že privatizace probíhá a o další se bude jednat někdy (snad v létě ...). Můj osobní názor je podobné zastupitele, kteří nedokáží říci jasné slovo a udělat pořádek je třeba poslat od koryt, ne někdy, ale hned v příštích volbách. Vím, že se situace na radnici změnila a nové vedení města by mělo dostat čas, ale někdy mám pocit, že je více zajímá pár uniforem hudby Fr. Kmocha než věci, které já subjektivně považuji za podstatnější.00004