Autorův sloupek - Vlk - 4. února 2001 10:28:33 (Starší články.)
Radostná zpráva

Městský úřad UJ si zaregistroval svoji internetovou doménu (www.uhlirskejanovice.cz) a udělal tak první krok k vytvoření oficiální www prezentace města. Těšme se, že další kroky budou následovat a brzy se na těchto městských stránkách dočteme aktuální a zajímavé informace.


V této souvislosti bych rád poznamenal pár slov o problémech s doménami. Doména je ve světe internetu něco jako pozemek ve světě reálném. A stejně jako za pozemky, je za domény třeba platit a to podle názvu a kvality i značné částky. Leckoho možná překvapí, že hodnota domény www.sex.com se často odhaduje na stovky mil. USD a tedy na mnoho miliard korun. A stejně jako o pozemky se o domény vedou soudní spory. I u nás se již objevili „chytráci“, kteří si zaregistrovali doménu (např. www.olomouc.cz) a chtějí tučné odstupné za její odstoupení. Nic proti tomu, koneckonců ať si váhavci za svoji chybu a čekání zaplatí. Pokud se nejedná o registrovanou známku, nedostávají se ani do sporu se zákony. Ale někteří lidé se chovají spíše jako vyděrači.


Jinou věcí, jak se prosadit, je zaregistrovat si svoje stránky (na doméně nezáleží) na vyhledávačích – opět platí, že „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Takže ten, kdo se dříve zaregistruje, bude vyhledán a zobrazen dříve. A právě zde se ukazuje v celé nahotě, jak jsou naše úřady pomalé. Až na výjimky se neoficiální stránky zaregistrovaly daleko dříve. Výsledkem je, že na startu v závodě o zájemce a návštěvníky mají oficiální stránky těžký handicap – prostě za blbost a váhavost se platí a na síti to platí o to více.


00002