Autorův sloupek - Vlk - 26. května 2003 13:17:57 (Starší články.)
Monopol Telekomu

V souvislosti s ADSL a ISDN se neustále opakuje nutnost odstranění monopolní pozice telekomu jako poskytovatele telekomunikačních služeb. Podívejme se ale na trh celkově. Připojení dnes můžeme být několika způsoby:


dial


isdn


adsl (někdo)


bezdrát (někdo - v dosahu vysílače)


satelit


pevná linka


kabelová televize (někdo)První tři možnosti jsou opravdu limitovány chováním telekomu. Pevná linka a satelit jsou zase pro domácího uživatele příliš drahé a asi jich nevyužije. Stále ale zbývá bezdrát a kabelová televize. Co se týče bezdrátu (mikrovlny), situace se výrazně zlepšila, ale stále se jedná především o větší města. Nicméně vstup menších firem do různých oblastí je tu znát a také ceny šli v posledních letech dost dolů, takže se domnívám, že tato možnost bude za rok docela zajímavá. A teď se podívejme na kabelovou televizi. Tady se setkáme s něčím, proti čemu je telekom otevřenou a tržní společností. Jejich jediná odpověď je, že internet poskytují, ale ne v naší lokalitě (Kolín sídliště), kde kabelovou televizi provozují již cca 3 roky. Termín zavedení nevíme, plánuje se, ...


Opravdu jen málokdy jsem se setkal se společností, která je tak skoupá na slovo. A zkušenost mi radí od podobných firme raději dál.


00003