Autorův sloupek - Vlk - 28. ledna 2003 9:45:06 (Starší články.)
Pán Prstenů II Dvě věže

Takže po roce znovu do kina na pána prstenů. Tentokrát jsem ho sice doma viděl dříve na DVD, ale přesto se ve čtvrtek chystán kino navštívit - velké plátno má něco do sebe. A věřím, že titulky budou lepší než na DVD (zjevně pirátské verzi), kde snad překladatel knihu nečetl, angličtina nic moc a pravděpodobně při překladu ani neviděl film. Jinak nelze komentovat překlad Věty Let him go! V titulkách přesně opačně: Nenech ho odejít. Překladu kouzelné Gandalfovy hole označené titulkami za kladivo a dalšími úlety. Na film takovýchto kvalit je to opravdu úděsné. Pokud takové titulky máte a vládnete angličtinou, doporučuji je vypnout, protože spíše škodí.


Jinak film navazuje přesně v okamžiku konce prvního dílu a tentokrát se přeci jen od knihy více vzdaluje. Některé změny jsem vůbec nepochopil - epizoda Frodo+Faramir mi přišla nešikovná, někde zapadli velmi dobře, pokud by člověk nečetl knihu.


Mně osobně se více líbil první díl, ale na druhou stranu i v knize je nejlepší první a třetí, přičemž filmovat tři dějové linie v jednom okamžiku muselo být náročné a režisér situaci poměrně dobře zvládl.


Takže všem příznovcům Tolkiena vzkazuji: Vzhůru do kin, je o co stát a těšme se na vyvrcholení celé ságy za rok.


00002