Autorův sloupek - Vlk - 06/17/2002 07:12:12 (Starší články.)
Volební výsledky 2002

Volby skončily a od soboty je zjevné, že politická scéna se podstatně změnila. Oficiální vítěz voleb ČSSD se výsledkem dostal do poměrně komplikované situace. Přestože je zjevné, že vláda bez ČSSD je jen teoretická možnost, manévrovací prostor pana Špidly není příliš velký. Výsledek voleb bych já osobně komentoval jako velké vítězství levice a velkou prohru pravice. Jaký je tedy můj pohled na výsledky jednotlivých stran a moje interpretace vzkazu voličů:


ČSSD: Volební vítězství a i přes ztrátu proti minulým volbám rozhodně úspěch. Voliči podle mého názoru rozhodně vzkázali, že jsou s jejich vládou celkem spokojeni. Musím přiznat, že jsem vládou ČSSD také příjemně překvapen. Jako člověk s konzervativními názory jsem se jí docela obával, ale dnes je možné říci, že až na výjimky zcela zbytečně. Ode mě osobně: hodně štěstí při sestavování nové vlády.


ODS: Volební porážka a myslím si, že i vzkaz od voličů: prodali jste opoziční smlouvou svůj program za pozice. Děkujeme, ale takovou „pravici“ nechceme. Tato strana udělala velkou chybu – nevládla a úspěchy se jí proto nepřičítaly, ale vládu držela a proto nesla v očích voličů odpovědnost za její chyby. Osobně si myslím, že její odstavení od politických funkcí by jí velmi prospělo – odešli by prospěcháři a zůstali především lidé, kteří tam jsou kvůli myšlenkám a ne kvůli korytům. Ode mě osobně: naučte se žít v opravdové opozici a nesnažte se chytračit. Volby ukázaly, že voliči to nemají rádi.


KSČM: Velké vítězství a satisfakce. Dnes je podle mě čas na konec její politické izolace. Nemohu si pomoci, ale pokud odhlédnu od emocí, jeví se mi koalice ČSSD + KSČM jako programově nejvíce konzistentní. Ač to považuji za špatné, voliči dle mě jasně dali najevo, že s KSČM počítají a že tato strana má své místo na politické scéně. Ode mě: pokud budete přistupovat s konkrétními kroky a vyvarujete se silných slov o znárodňování, v příštích volbách máte šanci konkurovat ČSSD a stát se druhou levicovou a pravděpodobně i vládní stranou.


Koalice: Katastrofa. Toto seskupení shořelo jako papír. Ještě před 9 měsíci hovořili a volebním vítězství a nakonec největší zklamání ve volbách. Voliči dali těmto stranám jasně najevo, že pokud chtějí novou politiku, musí ji dělat nově a ne jen změnit kabát, jak si mysleli pánové Pilip, Ruml a spol. Ode mě osobně pro KDU-ČSL: Lidé jsou již vaším kličkováním unaveni a nemají zájem dát hlas někomu, kdo funguje pro partnery jako neřízená střela. Ode mě osobně pro US: Je na čase si přiznat, že vznik US byl omyl – staří lidé novou politiku prostě nebudou dělat ze dne na den a za dobu své existence jste to potvrdili.


Ostatní strany: Jejich čas ještě nepřišel, ale především strana zelených má velkou šanci – ekologie je velké téma a jistou množinu lidí rozhodně osloví. Pro ostatní pravděpodobně není místo. Asi velké zklamání přinesly volby pro ODA, která se z vládních postů každé volby propadá a brzo asi zůstane jen vzpomínkou.


Osobní vzkaz politikům: Pánové politici, přestaňte nyní hledět na svoje osobní averze a zamyslete se, koho voliči volili. Příklon k levici je zřejmý a domnívám se, že pokud má vláda vzniknout na základě programové shody, je koalice ČSSD-KSČM tou nejlepší. Minulé volby skončily opoziční smlouvou, která byla O pozicích a ne o programu. Je čas toto řešení opustit. Jsme ve standardní demokracii a přijměme standardní řešení silnou vládu, která je schopna prosazovat své volební prohlášení. Pokud to nedokážete realizovat, je na čase to přiznat a poslechnout výzvu: Děkujeme, odejděte. To je teď úloha především pro členy stran – nepřipustit, aby vedení handlovala o posty a zapomenula na programy.


Osobní vzkaz všem voličům: Díky těm co si našli chvilku k volbám. Účast není sice nijak tragická, ale přeci jen je zarážející, že více než dvě pětiny voličů nenašlo vůli projevit svůj názor (pokud jím není odpor k politice a volbám). Nicméně všem přeji hodně štěstí a vládu dostaneme takovou, jakou si zasloužíme. Není až tak podstatné, jestli bude pravicová nebo levicová, ale jestli bude vládnout dobře nebo špatně.


00002