Autorův sloupek - Vlk - 05/31/2002 09:26:08 (Starší články.)
Star Wars – Epizoda II

Opět píšu o filmu, na kterém jsem by v kině a to, že je to článek po třech měsících dokazuje, že moje frekvence návštěv kin je dost nízká. Nicméně času je s novým zaměstnáním málo, takže stíhám akorát doplňovat kalendář a nic moc více.


Abych se vrátil k hvězdným válkám. Je to klasika, kterou není nutné představovat. Poprvé jsem ji viděl asi před 12 lety – první natočený díl epizoda IV. Dodnes se traduje, že pokud se ve filmech objeví nestvůra z vesmíru, je buď z hvězdných válek, ze Star treka neb je to něco jako vetřelec. (Podobně jako chmurná atmosféra v budoucnosti je téměř vždy převzata z filmu Blade Runner. Pokud si tedy pamatuji na první díl, velmi mne tehdy zklamal český dabing a zvuky celkem. Film dostal několik ocenění, ovšem česká verze byla o tyto zvukové efekty hodně „očištěna“. To se bohužel v této epizodě zopakovalo. Až příliš často je slyšet lupnutí přechodu originálního a dabovaného zvuku. Je to škoda, protože při dnešních technologiích se mi to jevilo jako naprostý amatérismus a filmu to uškodilo. Osobně jsem byl velmi překvapen samotným dabingem. Zahraniční dabovaný film jsem v kině již neviděl hodně dlouho.


K samotnému filmu bych řekl snad jen to, že je to (podle mne) klasický a-tý díl. Celý film je postaven na filmových efektech a děj je až neuvěřitelně prostinký. Pokud před dvaceti lety bylo žvatlání a krátké glosy robotů svěží a objevné, dnes se jedná o dosti násilné vtipkování bez jiskry. Dialogy při „zamilovaných“ scénách jsou prostinké a neposlušnost Anakina je jako vystřižená z výchovných filmů.


Z předchozího je asi zřejmé, že mě film zklamal a to dost silně. Od takové klasiky a zkušených tvůrců jsem čekal více. Film opravdu těží z toho, že Star Wars je legenda a mnoho lidí na něj půjde už z nostalgie. Pokud by se jmenoval jinak a nebyl svázán s touto legendou, pravděpodobně by zapadl jako jedno z mnoha béčkových sci-fi. Uvidíme, jak dopadne poslední díl Epizoda III. Na zápletku (proměnu Anakina z dobra) je již zaděláno. Jenom se proto bojím, že autoři budou již tak svázáni tím, kam musí ve filmu dojít, že manévrovací prostor mají skoro nulový. Doufám, že se mýlím.00002