Autorův sloupek - Vlk - 27. ledna 2002 20:30:52 (Starší články.)
Pán Prstenů

Konečně jsem se dostal do Kolínského kina a shlédl snad nejočekávanější premiéru loňského roku ve světě a letošního roku u nás – film Pán Prstenů – filmové zpracování knihy J. R. R. Tolkiena. Přiznám, že jsem tuto knihu četl asi čtyřikrát, z toho dvakrát v anglickém originálu. Nemohu být proto zcela objektivním, protože patřím k příznivcům literárního žánru fantasy. Přesto zde chci tento film pochválit a podělit se s všemi o hezký zážitek. Na úvod bych však přeci jen varoval: film, jak je ostatně na upoutávkách uváděno, není zcela vhodný pro děti do dvanácti let. Je to však stejné jako kniha. Hobit (děj předcházející Pánu Prstenů) byl knihou spíše pro děti (J. R. R. T. tuto knihu vyprávěl a zároveň psal pro svoje děti), zatímco pán prstenů je velmi komplikovaný a určen spíše pro „dospělejší“ čtenáře. Ve filmu jsou tak velmi realisticky znázorněny válečné scény a souboje lidí, elfů, trpaslíků, orků a dalších tvorů.


Sám jsem do kina šel trochu s obavami. Při zamyšlení nad složitostí a provázaností knih – pán prstenů má tři knihy – jsem se obával, jak se s námětem vypořádají filmaři. Také jsem měl lehkou obavu, aby nebyl natočen další typicky holywoodský sladkobolný film. V tomto případě mě však film velmi mile překvapil. Jedná se o velkolepě natočený film s poměrně málo filmovými hvězdami, přesto herecky dobře zvládnutý. Efekty nejsou samoúčelné a bombastické, ale prostě do filmu zapadají a mají tam svůj účel. Zpracování setkání hobitů (půlčíků) a čaroděje, který je dvakrát vyšší, působí zcela věrohodně. I boje s nestvůrami jsou provedeny velmi dobře. Shrnul bych to slovy: efekty velmi dobré a rozumně použité.


No a na závěr jsem si nechal hodnocení scénáře. Zde musím složit autorům poklonu. Domnívám se, že trefili přesně tu míru souběžnosti s knihou, kde sice je několik odchylek, ale hlavní děj knihu kopíruje velmi přesně. Asi každému znalci bude chybět příběh s Tomem Bombadilem a některé další epizody, ale otevřeně je třeba přiznat, že „nacpat“ přes pět set stran knihy do filmu prostě jde těžko.


Jak je asi patrné, film se mi velmi líbil. Předpokládám, že se najde mnoho jiných, kteří mu budou leccos vytýkat a hanět ho, ale přesto se domnívám, že se jedná o film, stojící za shlédnutí. Souhlasím tak s jedním hodnocením: Premiéra filmu Pán Prstenů rozdělila svět. Na ty, co ho již viděli a ty, co ho teprve uvidí. V mém interním hodnocení tomuto filmu patří druhé místo mezi filmy, které jsem shlédl – hned po sci-fi Blade Runner. Věřím také, že z tohoto filmu se stane legenda a už teď se těším na další dva díly. Takže všichni příznivci sci-fi: Vzhůru do kina, tento film stojí za to vidět a zařadit se mezi ty, kteří ho již viděli …00003