Autorův sloupek - Vlk - 1. července 2001 19:54:09 (Starší články.)
Prázdniny začaly – vzhůru do života

Již titulek implikuje, že není možné psát o ničem jiném, než o hlavní události (byť každoroční) konce června. Zeptejte se kteréhokoliv školou povinného člověka (základní, střední učebního oboru, …) a jsem přesvědčen, že odpovědí nebude žádný růst hrubého domácího (ani jiného) produktu, míra nezaměstnanosti, nemoc šílených krav (ani potrhlých volů), skleníkový efekt a další věci, ale konec školního roku a začátek prázdnin. Nastává pro ně ono období, kdy ráno vstávají podle chuti, večer si mohou déle hrát a bavit se. Je to pro ně období bezstarostnější a klidnější. Přejme jim ho a vzpomeňme si, jak jsme se na prázdniny sami těšili. Prázdniny totiž patří k věcem, které jsme prožili snad všichni a na které jsme se asi také všichni těšili. Někdo jich prožil méně, lidé, kteří studovali děle (ať už z důkladnosti, kdy každou třídu studovali alespoň dvakrát) nebo ti vysokoškolsky vzdělaní) si prázdnin rozhodně užili. Jaký je to rozdíl od pracovních povinností, kdy většina z nás má 4-5 týdnů na celý rok a často si během nich ještě musí zařídit mnoho věcí na úřadech.


Druhou věcí o níž zde chci psát je současný stav školství. I tato myšlenka je v titulku trochu skryta: škola x život. Je paradoxní, že škola nás má připravit na život a přesto se v ní stále provádí spíš výcvik drilem a papouškování „našprtaných“ vět. Připomeňme pak některé chvályhodné snahy – internet do každé školy. Skvělá myšlenka, ale provedená přesně podle české metodiky – výběrové řízení¨? Ztráta času, já úředník rozhodnu rychleji a lépe. Při každé této akci mám chuť všem těmto „polobohům úřednickým“ připomenou stav našich státních a donedávna státních podniků. Takže výběrové řízení se odkládá a zavedení internetu také. To je v dnešní době pro děti téměř likvidační rozhodnutí. Paradoxní je, že ho provádí právě sociálně demokratická vláda, která tím opět zhorší přístup ke vzdělání mnoha lidem – znalosti budou mít jen ti bohatší, kteří si to mohou dovolit z vlastní kapsy. A tito bohatší pak budou mít v životě lepší startovní podmínky. Vláda sociální demokracie dokázala za (zatím) tři roky udělat mnoho užitečných věcí, ale toto rozhodnutí svědčí o jejím nepochopení moderní doby. Je to jeden z důsledků vysokého průměru věku lidí, kteří měří výkonnost ekonomiky množstvím vyrobené oceli a osázené plochy.


Nic z toho však žáky základních škol teď určitě nezajímá. Začaly přece prázdniny a na starosti je třeba zapomenout u vody a s kamarády. Tak tedy hodně slunce, smíchu a radosti všem, kteří tu výsadu prázdnin ještě mají.00002