Autorův sloupek - Vlk - 06/11/2001 15:40:54 (Starší články.)
Za rok budeme opět volit (doufejme že stále svobodně)

Ano, ačkolim mi to tak nepřipadá a předpokládám, že ani mnohým z vás, již za rok budeme znovu volit, což pro většinu stran znamená, že se pomaličku začíná předvolební kampaň. A je to i příležitost pro všechny voliče, aby se nad posledními třemi roky zamysleli ještě v klidu bez asistence reklamních spotů, kdy se nás všicni budou snažit přesvědčit, že oni jsou ti nejlepší a jen s nimi můžeme \"kráčet ke světlým zítřkům.\" Předpokládám, že dnes již všicni víme, že cesta není jen jedna a záleží jen na nás, kterou se budeme ubírat. To nejhorší, co můžeme udělat je to, co předvedli naši politikové (s přispěním volebního výsledku) v minulých a konec konců i předminulých volbách. Prostě ty nechceš jít po pravém břehu, já natruc nepůjdu po levém, takže se společně budeme brodit prostředkem potoka. Takže naše pravicová vláda bujaře rozhazovala při sociálních programech a téměř nesnižovala daně, zatímco úkol privatizovat banky nakonec musela dokončit vláda levicová. Skoro by to mohlo vypadat na frašku, pokud bychom uprostřed tohoto cirkusu nemuseli žít.


Poučení je prosté. Vzpomeňme nyní co vše nám již politici slibovali a co říkali a porovnejme to s jejich skutky a prací, která po nich zůstala. Namátkou je třeba připomenout: slib dvojnásobného hrubého příjmu (V. Klaus), zatočíme s tuneláři (M. Zeman), chceme nové tváře (čtyřkoalice) a jistě bychom si vzpomenuli i na další. A zhodnocení té současné vlády? Jsem člověk pravicově smíšlející, takže k vládě socialistů mám poměrně odpor, nicméně zde musím přiznat, že z jejího účinkování jsem měl podstatně horší obavy. Nakonec privatizace vcelku pokračovala, daně nestoupaly příliš, vztahy se zahraničím jsou solidní. Pokud by se sociální demokraté vystříhali úletů jako jsou Grégrovy velké třesky plesky, kritika nejprve Fidela Kastra, posléze USA za embargo proti němu, Zemanovy akce kufřík, přátelíčci typu M. Šlouf a dalších, které ovšem provázejí naše politiky jako lidová tradice, mohli bychom býti spokojeni. Nepodařilo se vyřešit vše, ale mnohé rozhodně ano. Za největší minus bych osobně jmenoval postoj ke školství a vědě, dále nerealizování důchodové reformy a velkorysá sociální politika. Ale to prostě k socialistům patří. Uvidíme, zda-li pravice dokáže po vyraných volbách (těchto, za pět let nebo v budoucnu až se jí to podaří) pochodit lépe. Měla by přiznat, že na to již nějaký čas měla a nic moc nepředvedla.


No a co říci na závěr? Jedno jediné: nám voličům šťastnou a pevnou ruku a našim zástupcům hodně štěstí při správě věcí veřejných, bez ohledu na to, která strana ty volby vyhraje.


00003