Šikmá věž se nachází nedaleko od Kolína

Jedinou spolehlivou cestou mezi Prahou a východní Evropou bývala v dávných dobách Trstenická stezka.

Pocestní, převážně kupci, procházeli nedaleko Kolína osadou latinsky nazývanou Planyas, dnes známou jako Plaňany. Historické osídlení potvrzuje nedaleké pohřebiště, kde archeologové objevili zbytky komorového hrobu, části koňských postrojů či motýlkovou sekeru. Dnes mají Plaňany pozoruhodnost, jakých po Čechách mnoho nenajdete. Nakloněné věže jsou sice v Telči, Plzni, Ostí nad Labem i leckde jinde, ale ta v Plaňanech je pravděpodobně jediná, která se od své osy vychýlila již během stavby.

Původní kostel Zvěstování Panny Marie z doby kolem roku 1200 přestal počátkem 20. století vyhovovat kapacitou. Hrozilo nebezpečí, že románská stavba bude přebudována, ale městští radní nakonec rozhodli jinak. V letech 1898 až 1903 podle plánů architekta Františka Mikše postavili kostel nový.

Stavbu neogotického chrámu pro sedm set věncích ale od začátku provázela smůla, chyby v projektu i problémy způsobené nadmíru spořivým stavitelem. Ten do základů použil žabonoskou žulu. Zvětralou, ale podstatně levnější než kvalitní žulu ze zdejšího obecního lomu. Odborná komise nedostatek zjistila a donutila stavitele změnit jak materiál základů, tak obvodové zdi kostelní lodi a věže, které musely být postaveny nikoli z cihel, nýbrž z místního kamene.

Další závažný nedostatek projektu ale odhalen nebyl, a tak jižní část věže je napojena na základy chrámu. Vinou nerovnoměrného statického zatížení byl již v průběhu stavby viditelný odklon věže severním směrem. V roce 1931 byl proto kostel z bezpečnostních důvodů uzavřen - odchylka činila v 54 metrech výšky 80 centimetrů. Dnes je to přibližně metr.

Pavel Pávek - MF Dnes