Návrat Mikuláše Dačického

Ve starobylém gotickém domě nedaleko centra Kutné Hory se roku 1555 narodil známý bouřlivák Mikuláš Dačický z Heslová. Renesanční člověk, bojovník, rváč, básník a ctitel dobrého trunku i ženských půvabů.

V tom domě byla dlouhé roky hospoda nesoucí jeho jméno. Časem zanikla, dnes se však vrací k původní slávě. Podařilo se obnovit původní interiér, vrátil se i jeden z originálních obrazů připomínajících život pana Mikuláše. Několik dalších jsou pak repliky vytvořené restaurátory podle dochované fotodokumentace. Nábytek je opět věrnou napodobeninou toho původního. Celkově se prostředí hospody snaží evokovat vzpomínky, na sto let starou staročeskou pivnici. Nejen interiér, ale hlavně stylová kuchyně. "I taková drobnost, jakou může být třeba staročeská hospoda s rozumnými cenami, se stává součástí města. Takových pizzerií je všude plno. Ale něco, co vytvoří prostředí odpovídající starým dobám, patří k duchu a prostředí města," říká Ondřej Seifert vedoucí oddělení kultury Okresního úřadu v Kutné Hoře.

Obrazy lidového umělce v interiéru hospody U Mikuláše Dačického z Heslová nejsou zajímavé pouze charakteristickými rysy naivního umění. Zachycuji totiž v historickém podobenství celou řadu typických postaviček Kutné Hory, mnohé z nich při troše fantazie potkáte jeté dnes.

Hospoda ve starobylém gotickém domě se nesnaží být jen hospodou, ale je jakousi nostalgickou vzpomínkou na časy zajímávé a již minulé.

Pavel Pávek - MF Dnes 23. 6. 2001
Návrat Dačického
Ve starobylém gotickém domě nedaleko centra Kutné Hory, kde se narodil známý bouřlivák Mikuláš Dačický z Heslová, je dnes hostinec